
Så var det igår ett avslut. Men också början på någonting annat. Igår var sista dagen på tio veckors dagvårdsbehandling, tio veckors kamp mot ätstörningen och den röst som förföljt mig i så många år. Visst finns rösten där ännu, men svagare nu. Jag har kämpat, gråtit, varit arg och så trött under dessa tio veckor. Jag kanske inte visat det för alla men hemma har känslorna liksom flugit runt. Runt mitten av behandlingen var det som att jag bara gav mig till behandlingen. Ätstörningen fick helt enkelt ge upp, men även jag som blev så trött.
Kanske har jag börjat sova ikapp 26 år av mitt liv? Någonstans tror jag det, jag är fortfarande trött. En trötthet så obeskrivlig att man måste uppleva den. Men jag är också på något vis gladare, börjar bli friare? Efter 26 långa år börjar jag se någon form av mållinje.
Jag gick in på Dala ABC i januari som en person, men kommer ut som någon annan. Jag är inte samma människa, det här medför att jag förmodligen kommer krocka en del med dem som en gång kände hon som mådde som sämst i sin ätstörning. Jag är mycket gladare, mer positiv. Men jag har också insett mina begränsningar och det medför att jag kommer att tillåta mig själv prioritera mig själv först.
Dessa tio veckor har varit intensiva, hårda, sorgliga, roliga. Jag har träffat jättefina människor som alltid kommer betyda mycket för mig. Jag är glad över att jag gjorde detta, för mig!
”Allting har en början och ett slut. De3t var väl temat du hade valt för den 2 april. Och ditt inlägg är ju helt perfekt som bidrag.
Är så glad att du har kämpat dig igenom 10 veckor med allt vad det innebar. Bara det är en stor seger.
Stort GRATTIS till ett nytt och lyckligare liv:-)
Du är så grym att du tagit denna chans att du verkligen har tagit till dig behandlingen. Det är bra att rösten är svagare och det visar ju att du tagit dig framåt och inte låter den bestämma. Det är aldrig fel att man prioriterar sig själv då man måste hjälpa sig själv innan man kan hjälpa någon annan.
Fortsätt nu på den inslagna vägen! Lycka till!
Har förstått att det har hänt mycket under de här veckorna, men vad du har kämpat på. Blir så glad över att du tagit dig igenom allt. Stor kram till dig.
❥ Vad bra att du känner att du har ett avslut och en början på det här och att du känner att det här har varit det för dig och att du kan se det med andra ögon, det är starkt jobbat och måste även varit en väldigt bra klinik
Så fort tio veckor har gått även om du som varit mitt uppe i det kanske inte känner på samma vis. Bra att du tog steget för din egen skull! Att prioritera sig själv är otroligt viktigt men ibland är det lätt att glömma bort sig själv. Det får vi inte göra.
Jag hejjar på dig, du har varit så otroligt duktig som tagit dig igenom dom här veckorna. Jag förstår att det inte varit lätt, men du har fortsatt o det gör mig så glad att läsa dina upptäckter o dom förändringar som påbörjats. 🥰