Jag kände det idag när jag kom in hur jag liksom WOW, jag trivdes direkt. Det kändes riktigt bra. Pratade med min handledare och sen gick vi ut till eleverna och jag fick vara med på svenskan. Satt dock mest med men berättade vem jag var. Eleverna undrade om jag blev chockad om folk kom försent, hehe jag sa då att ”Nej det blir jag inte jag var lika själv, jag gick inte ut med topp betyg från skolan. Men på grund av de så vet jag också att ni som sitter här kan lyckas allihopa.” Min handledare sa då att de är bra med en lärarstudent som tror på eleverna och vet att ni kan. Det kändes bra att höra, hellre är jag ärlig och talar om som det är att jag verkligen inte var någon elev med MVG i alla ämnen än att låtsas vara någon jag inte varit. Eleverna frågade och jag var ärlig, jag tror på att ärlighet varar längst. Efter lektionen kom en elev och sa ”va skön inställning du har för att vara lärare” , DET tog jag som en komplimang. Dels för att sånt säger inte elever i den åldern utan att mena det och dels kanske dom kände en viss trygghet i att jag var ärlig. De känns bra. Jag kommer att trivas där.
Drog hemåt med bussen, sen var det bara att gå och hämta William. Gick hemåt och spelade lite super mario bros wii medan William byggde lego. Råkade somna på soffan och Björn kom hit och lagade mat. Imorgon ska jag laga, kyckling och baconröra med klyftpotatis. Är sjukt gott och så enkelt.
Det är jätte enkelt att göra om någon är sugen, lägger till bacon och kycklingröran under det här inlägget så ni kan ta del av det. Tyvärr har jag ingen bild men kan fotografera imorgon så ni får se.
Tänk att jag har så svårt att se dej jobba med högstedie ungdomar. 🙂 Men sen har vi inte träffats på bra länge heller & vi har nog förändrats en hel del båda två sen dess, så inte så konstigt kanske. 🙂
KackMarie – Hehe jaså? Ja det är ju säkert så man förändras ju för varje år 🙂